את בהריון? האם הודעת על כך למעסיק שלך או שיתפת בראיון עבודה? מה היתה התגובה?

עדי (שם בדוי) הגיעה לראיון עבודה במשרד אדריכלות והנדסה. במהלך הראיון סיכמו איתה את תנאי העסקתה ובסופו אף נערך לה סיור במשרדי החברה. לאחר 4 ימים יצר איתה קשר המעסיק על מנת לברר מתי תוכל להתחיל לעבוד בחברה. לקראת סוף שיחתם זו שיתפה עדי את המעסיק, כדי להתחיל כלשונה “ברגל ימין ובאמון הדדי”, שהיא בחודש השלישי להריונה. בתגובה הוא אמר לה – “זה יהווה בעיה” ואמר שהוא צריך להתייעץ בעניין ויחזור אליה עם תשובה. לאחר מכן, נעלם ולא חזר אליה. כאשר התקשרה לברר את העניין, נאמר לה שהמשרה כבר אינה רלוונטית ושהוחלט להשאיר את העובדת שהיתה אמורה לעזוב – מה שהתברר כמובן כשקר.

באותו היום בו הוא אמר לה שהמשרה לא רלוונטית, הוא פרסם מודעת דרושים חדשה בנוגע לתפקיד אליו שובצה עדי. לאחר שעדי ראתה זאת, היא שלחה לו הודעה המבקשת לדעת אם הסיבה שהוחלט לא לגייסה לתפקיד היא ההריון, אז, מיד פנתה אליה מנהלת אחרת בחברה, התנצלה עמוקות ואמרה שהמשרה עדיין אקטואלית והם ישמחו שהיא תצטרף אליהם.
עדי בתגובה שמחה, התפטרה ממקום עבודתה הנוכחי וכעבור שבועיים החלה לעבוד באותו משרד אדריכלים.
אולם….מתחילת עבודתה בחברה המעסיק ואותה מנהלת הערימו עליה קשיים רבים, לדבריה, ספגה “תלונות רבות, חוסר סבלנות, חוסר למידה ובעיקר יחס מנוכר ומשפיל”.
ואכן, כחודש ממועד תחילת עבודתה, זומנה עדי לשימוע, בסופו פוטרה מעבודתה לאלתר.
בתביעה אשר הגישה עדי לבית הדין האזורי לעבודה (סע”ש 54182-09-17) היא הוכיחה שבזמן שאותו מעסיק טען בפניה שהוא החליט להשאיר את העובדת שהיתה אמורה לעזוב בתפקידה, אותה עובדת כבר סיימה לעבוד בחברה.

הוכח בצורה חד משמעית כי המעסיק ביטל תחילה את העסקתה אך ורק בגלל ההריון!! בנוסף, נוצר הרושם שכל תקופת העסקתה (חודש בלבד) נקטו עם עדי ביד קשה ולא באמת נעשה ניסיון אמיתי לשלב אותה בעבודה.

בית הדין לעבודה חייב את המעסיק לפצות את עדי ב- 44,000 ₪, אשר כללו פיצוי בגין הפרת חובת תום הלב, פיטורים בניגוד לדין, הוצאות משפט וכן פיצוי בגין אי מסירת הודעה על תנאי העסקה (עריכת חוזה מתאים בתחילת העסקתה).

גלילה למעלה דילוג לתוכן